Onlar mutlu olsun diye...

Hakkında

Bu site bebek sahibi bir annenin bebeğiyle bütün gün vakit geçirirken, onun keyif alacağı ve keyif alırken de öğreneceği oyunlar oynamaya çalışmasının sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bebeğim aynı oyunlardan sıkıldığında bazen ne oynasak diye araştırdığımda, farklı farklı sitelerde yalnızca bir alt kategori olarak oyunlara yer verildiğini, tek başına bir site olmadığını farkettim. Buraya yazdığım/ yazacağım kimi oyunlar doğaçlama ortaya çıkarken, kimileri kendi çocukluğumdan, çevremde gördüklerimden, kimileri ise internette yabancı ve yerli kaynaklardan araştırmalarımdan oluşuyor. Pek tabi ki sunulan oyunların her biri, tüm bebeklerin hoşuna gidecek, ya da hepsinde aynı gelişim ve beceriyi sağlayacak diye bir şey yok.  Siz de deneyerek kendi bebeğinizin hoşuna gideceği oyunları uygulayabilirsiniz.

Ben oyun sever bir anneyim. Bebeğimle oyun oynamaktan keyif alıyorum. Bunun kökeni çocukluğuma dayanıyor. Ufak bir kız iken akraba toplantılarında tüm bebekleri toplar onlarla oynardım. 10-11 yaşlarımda iken komşumuzun 2 yaşındaki kızıyla bütün gün ilgilendim, bir nevi baby sitterdım yani. Lise son sınıfa kadar (malum son sene sınav hazırlığı vardı) her gün sokakta oynadım. Tabi son yıllarda kendi yaşıtlarımı bulmakta zorlandığımdan mahalledeki ufak çocukları toplar, onlara oyunlar oynatır, hakemlik yapardım. İp atlamalar, kuka, mendil kapmaca ve daha neler neler. Çocuklar artık her gün beni çağırırlardı oynatmam için o derece :)

Bu kadar çok oyun oynayan biri olarak eğitim hayatım asla olumsuz etkilenmedi. Tüm okullarımda dereceler aldım, hayatımda hiç teşekkür almadım, hep takdirdi ve notlarım 5 idi. Özellikle lisede tüm notlarının 5 olması epey anormal geliyor insanlara. Tüm bu süre içinde hiç dershaneye gitmedim, özel ders almadım. Hiç ara vermeden üniversiteyi kazandım (sadece sınava hazırlık dershanesine gittim), Fizik bölümünü 4 yılda bitirdim (bu bölümün 4 yılda bitmesi çok anormal bir durumdur), hemen yüksek lisansa başladım, o bitince ara vermeden doktora yaptım ve bitirdim.

Koca bir kadın olduğumda ise hala ortamda çocuklar ve büyükler varsa ben çocuklarla takılmayı tercih ediyorum. Onlarla iyi anlaşıyorum ve genelde çocuklar tarafından seviliyorum.

Şimdi bebeğimle yeniden tüm oyunları oynayabildiğim için çok sevinçliyim. Yürümeye başladığında beraber bisiklet sürmeyi, evcilik oynamayı, paten kaymayı falan iple çekiyorum.

Evde neredeyse bütün gün kızımla oyun oynuyorum. Ancak her bebeğin kendi kendi kendine oynamayı öğrenme becerisi geliştirmesi gerektiğine de inanıyorum. Çünkü bu ilerki hayatında diğer insanlara bağımlı olup olmamasını etkileyecek. Kendi başına oynamayı bilen çocuklar kendini eğlendirmesini bilir, daha yaratıcıdır ve diğer insanlara daha az bağımlıdır. Şu an 10 aylık olan kızım, uzun zamandan beri kendi kendine oyuncaklarıyla makul sürede oynayabiliyor (tüm gün oynamasını beklemek abartıdır). Bazen ona nasıl oynayabileceğini gösteriyorum, ifade ediyorum, sonra kendi haline bırakıyorum. Fakat o yalnız başına oynarken de uzun süreliğine asla yalnız bırakmıyorum. Oynadığı oyuna sözel olarak uzaktan katılıyorum. Aaa ne güzel bebeğin,  saçlarını okşa, elini tut.. şeklinde diyaloglarda bulunuyorum.

Bu sitede yer alan oyunların bir çoğunu oynarken, güvenliğe dikkat etmeniz önemli. Diğer bir husus da oyuna ne kadar heyecanla müdahil olduğunuz. Eğer oyunlardan siz de zevk almazsanız, bebeğinizin eğlenmesini beklemeyin.

Unutmayın en güzel öğrenme şekli oynayarak öğrenmedir.

GeCe

7 yorum

 1. Biz anneler icin cok guzel ve zengin icerikli bir kaynak hazirlamissiniz, tesekkurler:)

  YanıtlaSil
 2. Diger bloglarini takipteyim zaten ama bebekler icin cok lazim olan bir blogtu. Sakin bir zamanda vakit ayiracagim, tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 3. " Koca bir kadın olduğumda ise hala ortamda çocuklar ve büyükler varsa ben çocuklarla takılmayı tercih ediyorum. Onlarla iyi anlaşıyorum ve genelde çocuklar tarafından seviliyorum."
  bu cümleleriniz bana çok yakın... çocuklar bebekler masum tertemiz fesatsız ..ben çok mutlu oluyorum onlarla ilgilenrken gülerken oynarken sohbet ederken..
  teşekkrüler

  YanıtlaSil
 4. Cok begendım bu sıteyı tebrikler ;)

  YanıtlaSil
 5. Cok begendım sıteyi, gerçekten tesekkurler..

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir blog. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Ben de bebeğim için oyunlar arıyordum, çok faydalı oldu, teşekkürler (h) :)

  YanıtlaSil

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© Bebekler İçin Oyunlar
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top